MENU

کاربردپذیری محصولات نرم افزاری

 

مطابق تعریف استانداردهای بین‌المللی، واژه کاربردپذیری (Usability)، به‌معنای این است که یک محصول، تا چه حد می‌تواند در کاربری تعیین شده و برای دستیابی به اهداف مشخص، توسط کاربرانش، به صورت اثربخش، کارا و با رضایت، مورد استفاده قرار ‌گیرد. به عبارت دیگر، تولید کننده، چقدر توانسته محصول را برای استفاده کاربران، راحت، لذت‌بخش و خارق‌العاده بسازد.

به منظور تولید چنین محصولاتی، طراحان و توسعه‌دهندگان محصول، باید درک عمیقی از الزامات مشتریان و کاربران پیدا کنند. ایشان باید علل استفاده از محصول، وظایف کاربران و دیگر شرایط محیطی استفاده از محصول را به‌خوبی درک نمایند.

در این میان، محصولات نرم‌افزاری، دارای اولویت ویژه‌ای برای این مهم هستند. هر محصول نرم‌افزاری که به صورت روزمره توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد، به صورت مستقیم و غیر مستقیم، مورد قضاوت ایشان قرار می‌گیرد. جدا از ویژگی‌های فنی اجتناب‌ناپذیر، کاربران همواره در این چالش هستند که آیا همچنان استفاده از محصول را ادامه دهند و همچنین آیا می‌تواند آن را به دیگران توصیه نمایند؟ کما اینکه در بسیاری از کشورها، کاربران در تصمیم‌گیری استفاده از نرم‌افزارها و نیز اثبات اینکه بر روند کاری ایشان تأثیر منفی ندارد، نقش بسزایی دارند.

به هر صورت، محصول دارای ویژگی‌های ذکر شده، تنها زمانی می‌توانند توسعه یابد که الزامات کاربران، به‌خوبی شناخته شده، تجربه کاری ایشان مورد تحلیل قرار گرفته و نیز درک استفاده از راه‌حل‌های استاندارد به منظور ایجاد رابط کاربری(User Interface) مناسب، در شرکت توسعه دهنده محصول، ایجاد شود. این مفاهیم در صنعت نرم‌افزار به User Friendliness و استفاده از تجارب کاربران و درک نیاز ایشان به User Experience (UX) نیز شناخته می‌شوند.

در استاندارد بین‌المللی ISO 9241- Ergonomics of Human-System Interaction مفهوم مهندسی کاربردپذیری (Usability Engineering) و محصولات تعاملی (Interactive) به صورت شفاف و طی مجموعه الزامات مشخصی تعریف شده است که مبنای فرآیند ارزش‌یابی نرم‌افزار در این حوزه نیز می‌باشد.

شرکت TÜV IT می‌تواند مشتریان خود را در بهبود کاربردپذیری محصولات خود از طریق خدمات ویژه ذیل، یاری نماید:

  • ارائه آموزش‌های پیشرفته در زمینه Usability Engineering.
  •  آزمایش و صدور گواهینامه Product Usability، مبتنی بر استاندارد ISO 9241 قسمت‌های 110 و 11.
  • ممیزی و صدور گواهینامه Usability Engineering Process مبتنی بر استاندارد ISO 9241 قسمت 210.